X

سرور مجازی

Virtual Private Server یا سرور مجازی که به اختصار VPS نامیده می شود روی سرور های قدرتمند توسط مجازی ساز ها راه اندازی می شود که می توان روی آن سیستم عامل های لینوکس و ویندوز نصب و راه اندازی کرد. سرور مجازی از آنجایی که یک سرور مستقل است می توان هر نرم افزاری که بخواهید روی آن نصب کنید و برای کارهای مختلف از آن استفاده کنید. یک سرور مجازی زیرمجوعه ی یک سرور قدرتمند می باشد که در دیتاسنتر قرار دارد. یا به عبارت دیگر یک سرور اختصاصی را با برنامه هایی نظیر VMware که یک مجازی ساز است به چند سرور مجازی تقسیم بندی می کنند که هر سرور مجازی بخشی از منابع سخت افزاری سرور اصلی را دارد برای مثال یک کاربر می تواند با توجه نیازش درخواست 4 گیگابایت رم , 500 گیگابایت هارد , چند هسته از CPU و پهنای باند مشخصی را در اختیار داشته باشد. در سرور مجازی ویندوز دقیقا شما با یک سیستمی مانند سیستم خودتان طرف هستید که سرعت بسیار بسیار بالایی دارد و می توانید برنامه ها و داده های مورد نیاز خود را در آن قرار دهید.

چرا باید از سرور مجازی استفاده کنیم ؟

سرور مجازی دارای پهنای باند زیادی است این زمانی قابل لمس است که وب‌سایت شما رشد کرده و دارای ترافیک بالای روزانه باشد در سرور مجازی شما می توانید با افزایش ترافیک وب‌سایت خود، اقدام به افزایش سخت افزار سرور کنید و از دردسرهای انتقال اطلاعات وب‌سایت خود به هاست دیگر در امان بمانید با داشتن دسترسی root به سرور، شما دسترسی کامل به سرور خواهید داشت و قادر خواهید بود تا سرور را بر اساس نیازهای خود تنظیم و شخصی سازی کنید به دلیل انعطاف‌پذیری سرور مجازی، می‌توانید سیستم عامل و نرم‌افزارهای مورد نیاز را انتخاب و نصب کنید یکی از مزایای مهم سرور مجازی وجود آی پی های اختصاصی برای هر وب سایت است که شما می توانید بدون داشتن دامنه ثبت شده نیز اطلاعات خود را با دیگران از طریق وب سایت به اشتراک بزارید.

سرور مجازی ایران یا خارج ؟

بهترین راه برای انتخاب موقعیت جغرافیایی سرور مجازی، موقعیت جغرافیایی کاربران سرور مجازی و منابعی که سرور مجازی با آنها در ارتباط است. برای مثال اگر کاربرانی که با سرور مجازی در ارتباط هستند در ایران هستند، حتما ایران را انتخاب کنید. در این صورت اگر همین سرور مجازی با سایت ها و منابعی در اینترنت جهانی در ارتباط هستند، آیا انتخاب سرور ایران می تواند درست باشد؟ برای پاسخ به این سئوال باید موارد بیشتری را بررسی کنید. اگر حجم ترافیک سرور با منابع اینترنتی بیشتر از حجم ترافیک کاربران ایرانی است، به نظر ما بهتر است که سرور خارج را انتخاب کنید. به خصوص اگر منابع مورد استفاده سرور در اینترنت، به هر علتی به ایران و کاربران ایرانی سرویس دهی نمی کنند حتما بهتر است که از سرور خارج استفاده کنید. اگر انتخاب بین سرور مجازی ایران و خارج برای شما دشوار است، حتما از یک مشاوره با تجربه در این زمینه استفاده کنید. OVPS ارائه دهنده خدمات سرور مجازی، به صورت رایگان به شما مشاوره می دهد.

ترافیک Traffic و پهنای باند Bandwidth چیست؟

به مجموع مقدار مصرف حجم دانلود و آپلود ترافیک Traffic و به میزان سرعت آنها پهنای باند Bandwidth گفته می شود. فرض کنید سرور مجازی مانند اجاره یک واحد از یک ساختمان بزرگ است. پس برای دسترسی به آن باید از چند خیابان عبور کنید تا به آن واحد دسترسی پیدا کنید. اگر خیابان ها را برای دسترسی، همان کابل های شبکه در نظر بگیریم، می توان گفت تعداد ماشین هایی که از خیابان عبور می کنند، ترافیک و عرض خیابان، پهنای باند است. پس هر چه خیابان عریض تر باشد، افراد بیشتری می توانند در یک زمان از خیابان عبور کرده و به ساختمان شما برسند. نکته ای که باید دقت کنید این است که انتهای خیابان یا همان کابل شبکه، به ساختمان یا همان سرور شما ختم می شود، نه واحد شما که سرور مجازی شما است. پس در سرور مجازی این طبیعی است که شبکه بین همه سرور های مجازی موجود در سرور میزبان به صورت اشتراکی باشد. مثلا اگر شبکه سرور میزبان 1Gb است، همه از این شبکه استفاده می کنند. مگر اینکه بر روی سرور میزبان فقط یک سرور مجازی باشد که از همه پهنای باند به صورت اختصاصی استفاده کند. البته با روشها و تکنیک هایی که مجازی ساز در اختیار مدیر سرور قرار می دهد می توان پهنای باند اختصاصی و رزرو شده را داشته باشید، که برای اطمینان از این موضوع باید با پشتیبانی یا مدیر سرور خود ارتباط برقرار کرده و از این موضوع مطمئن شوید.